Kurumsal Şirketlerin Ethereum Yatırımları

Tüm dünyada hepimizin isimlerini ezbere bildiğimiz kurumsal şirketlerde yavaş yavaş yatırımlarını kripto paralar üzerine çevirmeye başladığı haberleri gelmeye devam ediyor. Bu para içinde Ethereum’un daha istikrarlı yapıda olması, ihracat ve döviz geliri elde eden yerli şirketler için doğru liman olduğu söylenebilir.

Kurumsal şirketlerin nakdi sermayelerinin değerini korumak için dijital paraya yatırımlar yapmaya başladıkları görülmektedir. Nisan 2020’de kurumsal şirketlerin elinde olduğu düşünülen 830 bin Bitcoin’in Mayıs 2021 ile birlikte elinde toplamda Ethereum tarafında olduğu görülüyor.

MicroStrategy, Galaxy Digital, Grayscale, CoinShares,  ve Square gibi şirketler ellerinde çok ciddi miktarlarda kripto para varlık tutmakta. Yerli şirketlerin yatırımlarındaki dolarlarını,  2020’de Bitcoin ve son gelişmelerle Ethereum tarafına kaydırdıklarını görülmektedir. Sebebi ise şöyle açıklanmaktadır.

Tesla, SpaceX  gibi kurumsal şirketler, varlık sıralamasında en çok kripto para sahibi olan şirket konumuna yükselmiş durumdadır. Ülke borsası dışına çıkarak global sermayeden de faydalanmak amaçlanarak her ay sonunda yeni bir altcoin olarak tabir edilen rastgele kripto paralar ile tüm dünyadan nakdi sermaye toplanmaktadır. Altyapısı itibariyle Bitcoin statik bir yapıda olup spekülasyona açık durumdadır. Ancak Ethereum dinamik yapıda olup programatik sözleşmeler içerebilir ve pek çok platformda ödeme aracı olarak kullanılabilir.

Kripto paraların fiyatlarının hızla yükselmesi, serbest şekilde katılımcı olabilmek ve kullanıcıların yoğun işlem yapmasından kaynaklı dünya çapında çok büyük borsalarda ciddi erişim sorunları yaşanmıştı. Bu duruma rağmen kurumsal şirketlerin kripto para alımının devam edeceğini ve hatta herkes tarafından çok bilinen şirketlerinde artık bu alana yatırım yapacağı öngörülmektedir.

2021 yılı ortasında yaşanan spekülatif gelişmeler ışığında ayakta kalacak kripto paralarda hem hacim hem rakamsal olarak hem de bilinirliğin artması bekleniyor.

 

Kısa vadede kripto paralar tüm dünyada geçerli bir finansal aracı olarak görülmektedir. Yakın zamanda ithalat ve ihracat işlemlerinde, beklemeden, komisyon ödemeden, vergilere takılmadan işlemlerde kullanılması kaçınılmazdır.

 

Orta vadede ise kripto paraların bir sınırı olduğu için, satın almalar konusunda arz-talep meselesinin ortaya çıkacağını ve bu anlamda satın alma kıtlığının yaşanabileceği beklenmektedir.

 

Uzun vadede alışılagelmiş klasik finansal araçlara bakıldığında, pandemi ile birlikte kağıt paraların kullanımı gittikçe azaldı, halka açık şirket hisselerine talepler azaldı ve tahminimizce 4-5 sene içerisinde dijital paraların da sistemlere iyice entegre olmasından sonra kullanımı daha da azalacak. Sonrasında değerli madenler ve istikrarlı kripto paralar piyasa araçları olarak ayakta kalacaktır.

 

Ülkemizde geleneksel bankalar özellikle kripto paralar konusunda ufak çapta reklamlar ve araştırmalar başlattı. Yakında büyük şirketlerin e-ticaret sitelerine dijital para ile ödeme imkanının yaygınlaşması (Bu konuda zaten pek çok büyük şirket kripto paraları ödeme aracı olarak kabul etmiş durumdadır.) bekleniyor.

 

Tüm bu gelişmelerin ışığında en çok ve en uzun vadeli yatırımcıyı elinde tutan kripto paraların sermaye aracı olacağını söyleyebiliriz.

 

Kaynaklar:

Coindoo – Latest Cryptocurrency Prices & Articles

Forbes-Enterprise Ethereum Derived Blockchains