Amazon Kredi Kartı Çıkardı

Şubat Ayı Haberleri – Amazon Kredi Kartı Çıkardı

Ünlü alışveriş sitesi Amazon, bir ilki başlattı ve Meksika’da kullanıcılarına banka kartı vermeye başladı. Amazon’un bu eylemi, Meksika’da dijital ortamda dolandırılmaktan çekinen, kredi/banka kartı kullanmayan ve bu hizmetlere erişemeyen kitleyi kendi pazarında alış veriş yapabilir hale getirmekti. 2017 yılı Meksika hükümeti raporuna göre Meksika’da halkın 1/3’inden çok daha azı kredi kartı kullanıyor. Popüler alışveriş sitesi, yeni hizmeti ile kendisi için dezavantaj olan bu veriyi teğet geçmeyi amaçlıyor.

Şubat Ayı Haberleri – BKM Express QR Ödeme Sistemini Devreye Soktu

Türkiye’de de BKM Express, geleceğin ödeme yöntemlerinden biri olarak gösterilen temassız ve kasasız alışverişi, ülkemizde bir ilki başlatarak Kanyon Cam Oda’da D&R çözüm ortaklığıyla hayata geçirdi. Bu proje kapsamında 31 Mart’a kadar Kanyon AVM‘ye gelen BKM Express kullanıcıları, Kanyon Cam Oda’da bulunan D&R mağazasında kasasız alışveriş deneyimini yaşayabilecekler.

Şubat Ayı Haberleri – Devlerden Kripto Paraya Yasak


Haberleri sıkı takip eden biriyseniz hatırlarsanız  Facebook, bu yılın başında aldığı bir kararla mecra içerisinde başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto paralar hakkında yapılacak reklamları yasaklamıştı. Geçtiğimiz hafta benzer bir karar Google’dan geldi. Reklam verenler Google üzerinde artık kriptokrasi ve bu sistemdeki para birimlerinin tanıtımını yapamayacak. Karar Search, Youtube ve Görüntülü Reklam Ağı’nı kapsıyor.

Bu yıl ilk kez yapılmış olan Campaign Türkiye Agency & Brand of the Year Ödülleri’nin 2018 yılına ilişkin kazananları belli oldu. Bankacılık ve Finans sektöründe katerogi olarak Gold Ödül Garanti Bankası’na, Silver Ödül Yapı Kredi’ye ve Bronz Ödül Türkiye İş Bankası’na verildi. Emeklilik ve Hayat Sigortası kategorisinde ise ödül Garanti Emeklilik’e gitti.

Şubat Ayı Haberleri – Didier Drogba ile Banka Tanıtımı

Fildişi Sahili finansal çerçevede, mobil para penetrasyonunda Afrika’nın en büyük 5. ülkesi konumunda bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı finans kurumları için ciddi bir pazar niteliğinde olan Fildişi Sahili, finans piyasalarına etkileyici bir giriş yapmış bulunmakta ve  mobil para klasmanunda büyük önem taşıyor. Bu durumun farkına varmış olan İngiltere merkezli olan Standart Chartered Bankası, ülkede hayata geçireceği yeni dijital bankasını Fildişi Sahili’nin en ünlü isimlerinden Didier Drogba ile tanıtmaya karar verdi.

Şubat Ayı Haberleri – Kansere Çare Arayışında Blockchain

Son zamanlarda pek çok sektöre giren Blockchain, bu kez kanser tespitinde sağlık sektöründe önemli bir rol alabilir. Şubat ayında moleküler teşhis şirketi Genetic Technologies Limited (GTG) ve Blockchain destekli küresel genom veritabanı platformu Shivom arasında bir ortaklık anlaşması imzalandı. Bu iş modeli neticesinde Blockchain teknolojisinin kanser vakalarının tespitine hız ve ivme kazandırması bekleniyor. Gelecek aylarda insanlığın bu ciddi eksikliğine hiç umulmadık bir teknoloji destek olabilir.

Şubat Ayı Haberleri – Opal yerine Temassız Geçiş

Yalnız kıta Avustralya’nın en büyük bankalarından olan Commonwealth BankMastercard ve ulaşım kurumu Transport for New South Wales’ın iş birliği ile Sydney’de feribot ulaşımında kullanılmak üzere temassız ödeme özelliği getirildi. Değişiklik sonucunda Opal adı verilen fiziksel kartlarının yerini temassız ödeme yapabilen Mastercard kartları ve akıllı telefonlar alması planlanıyor. Bu sayede yolcular kartlarını veya telefonlarını turnikelere okutarak hızlı ve kolay bir şekilde geçiş yapabilecek. Geliştirilen bu proje ile Sydney’in feribot hatlarında oluşan yoğunluğun rahatlatılması amaçlanıyor.

Şubat Ayı Haberleri – Yerli E-Ödeme Şirketi iyzico

Hepimizin bildiği Yerli ödeme yönetim şirketlerinden iyzicoMoney 20/20 konferansında açıklanan rapor ile dünyanın önde gelen 100 fintech şirketi arasında gösterildi. Yayınlanan bu listede yer alan şirketler, yatırımcılarına ciddi getiriler sağlamaları ve finansal hizmetler dünyasının önemli bileşenleri arasında yer almaları ile biliniyor. iyzico, listede yer alan tek Türk şirketi olma özelliğini taşıyor.

Market Zinciri Migros, İsviçre’de Twint adlı şirket ile iş birliğine giderek QR ile ödeme almaya başladı. Devasa boyutlara gelen bu alışveriş zinciri, uygulamasına entegre ettiği sistem ile müşterilerinden akıllı telefonlarında yer alan Twink QR’ını ödeme cihazına okutmalarını istiyor. Böylece kasiyerler yerine QR ile yapılan ödemeler kolayca gerçekleştirilirken, uzun kuyrukların ve çantada dakikalarca cüzdan aramaların sona ermesi amaçlanıyor.

Fintech ortamı ve kriptokrasi alanlarındaki etkinliğiyle bilinen BBVA, Ripple’ın ülkeler arası para transferindeki yetkinliğinden çok memnun olduğunu açıkladı. İspanyol menşeili bu bankanın bu açıklamasının hemen ardından birçok büyük banka Ripple ile ilgilenmeye başladı. Bu gelişmeyle birlikte, Ripple’ın iki bölge arasındaki para transferini saniyeler içerisinde gerçekleştirebilmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

Şubat Ayı Haberleri – Blockchain In Transport Alliance

(AAR) Amerikan Tır Taşımacılığı Birliği‘ne göre karayolunda tırlar, ülke yükünün yaklaşık %70’ini taşıyor. AAR, 2015 yılı içinde tır taşımacılığı ile elde edilen gelirin 726.4 milyar dolar olduğunu ve bunun da Amerika’daki toplam nakliye gelirinin yüzde %81.5’ini yürüttüğü belirtiliyor. Bu bilgiler ışığında sektörün kırmızı alarm veren kısımlarını rahatlatmak için yeni teknolojiler önem kazanıyor. Burada devreye giren Blockchain de bu teknolojilerden bir tanesidir. Bu doğrultuda kurulan Blockchain in Transport Alliance (BiTA) oluşumu, şimdiden UPS’ten DAT’a kadar 1000’den fazla üyelik başvurusu almış.

Yorum yapın