Meslek Değiştirmek Ne Kadar Kolaydır?

Meslek Değiştirmek Ne Kadar Kolaydır?

Dünya o kadar hızlı değişiyor ki  bir ay geçmediğiniz sokaktan bugün geçtiğinizde bir sürü şeyin değişmiş olduğunu görüyorsunuz.  Her sene yenisi çıkan arabaları, evimizdeki mobilyaları, beyaz eşyaları, bırakın evladımıza bırakmayı garanti süresinden önce yenisini almayı konuşuyoruz. Sürekli güncellenen dünyada böyle bir değişimin olduğu ortamda mesleğimiz de değişiklikler olmaması imkansızdır. Kendimize sorduğumuz soru da ” Meslek Değiştirmek Ne Kadar Kolaydır ?” sorusudur.
Türkiye’de meslek seçimini ise lise çağlarında yaptırılmaya çalışılıyor. Tahsil hayatı boyunca bu tercihlerin değişmemesi için her türlü zorluk çıkartılıyor. Öyle ki üniversite girişte, bölüm değil hayatınızı geçindireceğiniz mesleği seçeceksiniz diyerek insanlar yanlış yönlendiriliyor. Daha sonra araştırma ve analizlere bir bakıyorsunuz, bir işçi şirkette ortalama 1,5- 2 yıl çalışıyor. Sürekli başka işlere yönelim söz konusu.


Bunun sonucu olarak pek çok insan sevdiği, olmak istediği mesleği yapmıyor.  Üstelik meslek değiştirmek istemenin tek nedeni sevmemek de değil. Bazıları mesleğinde ilerleme fırsatı bulamadığı  bazıları gelirinden memnun olmadığı,  bazıları ise yıllardır aynı iş,yapmaktan sıkılmış, değişim ihtiyacı duyduğu için değişim ihtiyacı duyuyor.  Çevrenizdeki insanlara bir göz attığınızda, kişilerin mesleğin esiri olmuş halde olduğunu ve bu şekilde bir sürü insanın olduğunu göreceksiniz. Oysa ki meslek değiştirmek o kadar da korkulacak bir konu değil.

Seneler geçtikte genç nesillerin mesleğinizde sizden daha becerikli ve yetkin olmaya başladıklarını göreceksiniz. Bu durum pek çok meslekte bir için bir tehdit unsuru gibi algınmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki mesleğinde eski olan kişiler de bir zamanlar genç kuşaktaydı. Etrafta 60 yaşına gelmiş kaç banka şube müdürü, kaç öğretmen, kaç belediye memuru olabilir ki? Burada karar sizlerin. Ya değişim sırasının kendinize gelmesini bekleyeceksiniz ? Ya da insiyatifi elinize alıp siz kendiniz değişeceksiniz.

Peki ben bu mesleği yapmak istiyorum demekle oluyor mu ? Ne yazık ki hayır. Mesleğin değişimine karar verdiyseniz öncelikle seçtiğiniz yeni meslek kişiliğinize, yetkinliklerinize ve becerilerinize uygun olmalı.

Yeni mesleğiniz hakkında mümkün olduğunca araştırma yapmanız, bu aşamada eksiklerinizi belirleyip kendinizi eğitmeniz çok önemlidir. İleride insanın karşısına neler çıkacağı belli olmaz.

Gençlik yıllarında çok istediğiniz halde ulaşamadığınız mesleğe yıllar sonra ulaşmak  daha da zor olmaz mı ? Bu sorunun cevabı bir başka soruda yatıyor. Bugün şimdiki aklınız olsa gençlik yıllarında neleri farklı yapardınız veya yapmazdınız ? Artık şimdiki kafanız var ve kullanmaya hazır.Bunca sene sonra edindiğiniz tecrübeler, olgunlaşmış düşünce yapınız, artmış sorumluluk duygunuz gençlikte aşamadığınız sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olacak.

Üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir konu da meslek değiştirmek ile iş değiştirmenin benzer ama iki ayrı konu olduğunun farkına varmanız.  Mesleği değiştirmeye karar verenlerin  bu önemli adımı atmadan önce iş değiştirmeyi düşünmelerini tavsiye ederim. Böylece hem kendilerini değişime hazırlamış olurlar hem de gerçekte ne istediklerini bir kez daha değerlendirme fırsatı bulurlar.

Meslek Değiştirmek Ne Kadar Kolaydır ?

Yeni mesleğinizde daha çok çalışmanız ve kendinizi tekrar ispat etmeniz gerekecek, buna kendinizi ve ailenizi hazırlamayı unutmayın. Konfor alanından çıkıyor olacaksınız ve bu durum alışık olmayanlar için rahatsız edici olabilir.

Bu konuyu dikkatle ve bıkmadan okuduysanız meslek değiştirmek gibi bir düşünce zaten kafanızda oluşmuştu ve bu yazı size cesaret verdi. Demek ki çok geç kalmış değilsiniz, ama unutmayın ki harekete geçmek arkanızdaki bütün kapıları kapamanızı gerektirmez. Yeni mesleğinizde moralinizi bozmaya sebep olacak yüzlerde olay olacaktır fakat arkanızda uzun yıllarınızı verdiğiniz bir mesleğiniz olduğunu, isterseniz geri dönebileceğinizi bilin. Buna katkı sağlayacak  her türlü ilişkiyi korumaya çalışın.

Meslek Değiştirmek Ne Kadar Kolaydır ? Meslek ile iş arasındaki fark anlaşıldığında aslında hiç de zor değildir. Eski mesleğinizde edindiğiniz yetkinlikleri yeni mesleğinizde her fırsatta kullanın. Mesleklerde başarılı olmanın büyük bir payı deneyim ve insan ilişkileri olduğundan eski mesleğiniz size yenisinde illaki farklı ve başarılı olmanızı sağlayacak kazanımlar sağlayacaktır.