İnsansız Banka Şubesi

İnsansız Banka Şubesi
Çin İmar Bankası, bir ilki hayata geçirdi ve Şangay’da tüm çalışanları robot olan bir banka şubesi açtı.

İç Kontrol Net aracılığıyla, tüm dünyanın finans alanında geçirdiği dijitalleşme evrimini hep birlikte takip ediyoruz. Bu konuda birlikte çok sayıda ilginç habere tanıklık ettik. Ancak böylesini henüz hiçbirimiz konuşmadık. Dünya bankalarında  artık robot personel istihdamının başladığını biliyoruz. Son olarak hatırlayan okurlarımız olacaktır, Belçikalı bir banka olan KBC’nin insansız şubelere geçmeye başladığını duymuştuk. Ancak tüm ekibi robotlardan oluşan bir banka veya şube henüz görmemiştik. Gelecekten bir sahneyi andıran gelişme ise Çin’de yaşandı. Çin İmar Bankası, bir ilki hayata geçirdi ve Şangay’da tüm çalışanları robot olan bir banka şubesi açtı. Bu duruma insansız banka şubesi demek yerinde olacaktır.

 

robot-banka-insansiz-banka-endustri-4-0-cin-imar-bankasi-ic-kontrol-net

 

Sadece robotlara emanet edilen insansız banka şubesi; yüz tanıma, yapay zeka ve sanal gerçeklik teknolojileriyle donatıldı. Şubeye gelen müşteriler, girişte bir robot tarafından karşılanıyor ve kimlik kartları taranarak kendilerine bir sıra numarası veriliyor. Bu müşteriler için şubeye yapacakları sonraki ziyaretlerinde ise yüz tanıma sistemi ile girişteki prosedürü hızlı bir şekilde atlatabiliyor.

robot-banka-insansiz-banka-endustri4-0-cin-imar-bankasi-ic-kontrol-net

 

insansız banka şubesine giriş yapan müşterileri ikinci aşamada ses tanıma teknolojisi ile çalışan ve soruları cevaplayan başka bir robot karşılıyor. Müşterilere sıcak ve dostane bir tavır verilen bu robot, ihtiyaç duyduğunuz konular için size destek olmayı amaçlıyor. Banka şubesinde ayrıca robotlar dışında hesap açılışı, para transferi, varlık yönetimi ve forex gibi işlemlerinizi rahatlıkla yapılmasını sağlayacak akıllı ATM’ler de bulunuyor. Özetle bir insana ihtiyaç duymanızı engelleyecek her türlü teknoloji Çin İmar Bankası’nın bu şubesinde hizmete sunulmuş görünüyor.

robot-banka-insansiz-banka-endustri-4-0-cin-imar-bankasi-ic-kontrol-net

Şubedeki robot personelden destek alabildiğiniz gibi tamamen işlemlerinizde kullanmanız için hazırlanan ve sayıları oldukça fazla olan dijital ekranları da kullanabiliyorsunuz. QR kare kodlar ile donatılan bu ekranlar aracılığıyla ürün ve hizmetleriniz için ödeme yapabilir hatta artırılmış gerçeklik oyunlarını bile oynayabilirsiniz. İşleminiz bu konuların dışında kalıyorsa, mesela bir kiralık ev işlemiyse şubede bulunan VR alanında bankanın sunduğu ev kiralama tekliflerine de göz atabilirsiniz. İnsansız şubede, herkes için her konuya dair bir çözüm düşünülmüş. Kulağa etkileyici ancak bir o kadar da korkutucu gelmiyor değil.

 

robot-banka-insansiz-banka-endustri-4-0-cin-imar-bankasi-akilli-atm-ic-kontrol-net

 

Çin İmar Bankası’nın bu yeni nesil şubesinde; geleneksel, karşısında canlı kanlı bir banka çalışanı görmek isteyen müşteriler de unutulmamış. Ancak bu ihtiyacın çözümü de elbette yine teknolojik yöntemlerle sağlanmış. İnsan ırkından bir banka çalışanı ile görüşmek isteyen müşteriler için özel bir oda hazırlanarak müşteri ve çalışanın bir araya geldiği görüntülü konuşma hizmeti veriliyormuş. Bu odalara, robotlardan bunalıp, tanıdık bir yüz görmek isteyenler için “kaçış odaları” adını vermek de pek mümkün görünüyor.

robot-banka-insansiz-banka-endustri-4-0-cin-imar-bankasi-akilli-atm-ic-kontrol-net

Çin imar Bankası, dünyadaki varlıklar ve gelirler açısından ülkenin en büyük bankaları arasında yer alıyor. Çin imar Bankası banka sıra dışı yeni şubesinin teknoloji severlere yönelik olduğunu ve bu çalışmayla personel maliyetini önemli ölçüde azaltmayı amaçladıklarını belirtiyor. Devam eden bu süreçte bu şubenin bankaya ait 360 yerleşkede 1.600 akıllı makine ile yaygınlaştırılması hedefleniyormuş. Yemek, sosyal hak, psikoloji, tartışma ve özel günleri olmayan 1.600 robot, 1600 veya daha fazla insanın işine son vermiş olacak.

Umarız İnsansız Banka Şubesi ile insanlık olarak maliyetten kazanırken, değerlerimizden bir şey kaybetmeyiz.

Yorum yapın