Dünya Siyasi Risk Haritası 2023: Gerginlikler ve Türbülans

 

Dünya Siyasi Risk Haritası 2018: Gerginlikler ve Türbülans

Toplumsal sorunlar, istikrarsızlık, siyasi olaylar ve terörist tehditler en yaygın olanlardan biridir; ancak uluslararası şirketlerin 2018’de karşılaşacakları tek politik riskler arasında değildir.

Uluslararası Şirketlerin Öncelikli Riskleri;

Kuzey Kore yarımadasında yaşanan gelişmeler, devam eden Brexit müzakereleri ve Ortadoğu’daki çatışmaların devam etmesi, siyasi riskin çok uluslu şirketler için büyük bir endişe olarak devam ettiği bir yıl daha ortaya çıkıyor.

Küresel olarak artan ticaret ambargosu riski hala sürüyor. BMI Research , 2017’de bu tür ambargo önlemlerinin kısa bir süreliğine gevşetilmesinin ardından 2018’de pazarda ticari büyüklüğü elinde tutan ülkelerin (örneğin ABD gibi) daha fazla ambargo yanlısı olacağı öngörülüyor . Trump yönetimi US Department of Commerce’den “haksız” ticaret uygulamalarına yönelik çalışmalar yapmasını istedi, bu hamle ile ambargoları haklı kılmak için bahane arandığı söylenebilir.

Aşağıda, 2018’de izlenmesi gereken kilit risklerin bölgesel bir grafiği yer almaktadır.

Dünya Siyasi Risk Haritası 2018
Dünya Siyasi Risk Haritası 2018

Türkiye

Amerika’nın Ortadoğu’da Afrin operasyonu öncesi Türk yetkililerle yaptığı toplantılar sonucunda şaşırtıcı derecede pasif kalmasının (görünüşte) sebepleri iyice araştırılmalıdır. Bu pasif davranışın sebebinin de şubat ayında harekât öncesi, Türkiye’nin 94.8 Milyon dolarlık silah alımını kabul etmesinin olabileceği öngörülüyor. Türkiye’nin ambargo ile durdurulamayacağını gören ABD, bu kozunu silah satarak gelir elde etme hamlesiyle lehine çevirmiş gibi görünüyor. Türkiye’nin silahlanmada hızla millileşmeye gitmesi ilgili şirketlerin hisse değerlerinde kayda değer artışlar olması fırsatını meydana getirmektedir.

Kuzey Amerika

Başkan Donald Trump yönetimindeki ABD politikasındaki öngörülemeyen bazı değişiklikler, muhtemelen kilit hedef olan Çin ile küresel ticaretteki gelişmeler de dahil olmak üzere devam etmesi bekleniyor. Kasım ayında yapılacak olan ABD’nin orta vadeli kongre seçimleri iktidarı demokratlara kayarsa daha fazla siyasi tıkanıklık yaratabilir. Buna ek olarak, Kore yarımadasında gelişmeler dünya genelinde izleniyor. Kuzey Kore’nin son zamanlarda ABD’ye ulaşabileceği düşünülen füzeleri üzerinde yaptığı geliştirmeler ve testler, ABD’nin askeri harekâtına neden olabilecek bir tehdit teşkil etmektedir.

Latin Amerika

Siyasi belirsizlik, Brezilya, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Venezuela da dahil olmak üzere bu yıl başkanlık ve yasama seçimleri düzenleyecek olan birçok Latin Amerika ülkesinde etkiliyken bir faktör durumundadır. Venezuela, ekonomik krizin bir sonucu olarak 2017 yılı boyunca devam eden karışıklıklara maruz kalmıştır ve bu belirsizlik devam etmektedir.

Avrupa

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma müzakereleri, İngiltere’nin bir anlaşma yapmadan çıkma riski de dahil olmak üzere bölgenin siyasi risk görünümünü değiştirmeye devam ediyor. İspanya’da, Katalonya’da halkının bağımsızlık için baskı yapması nedeniyle siyasi istikrarsızlık ağustos ayından beri sürüyor. Barselona, ​​Londra, İsveç ve 2017’de başka yerlerde meydana gelen terör saldırıları, terörizmi büyük bir güvenlik kaygısı olarak nitelendirdi. Diğer Avrupa bölgelerinde de 2017’de aşırı sağ partilerin bölgede yükselmesi yaklaşan seçimler konusunda da belirsizlik yarattı. Politik istikrarı ve uluslararası borçlarını yapılandırmasıyla birlikte Yunanistan’daki siyasi risk durumu biraz iyileşti.

 Afrika

Zimbabwe’de eski Başkan Robert Mugabe, 37 yıldan sonra iktidardan istifa etti, ancak Başkan Emmerson Mnangagwa’ya yetkilerin geçişi, ülkede siyasi bozulma riskini azaltmak için ağırdan alınmaktadır. Ayrıca uzun süredir Başkan José Eduardo dos Santos’un yerine Eylül 2017’de João Lourenço’nun geçtiği Angola’da da yumuşak bir yetki geçişi yapıldı. Kenya ve Gabon da son zamanlarda tartışmalı seçimler yaşadı ve Côte d’Ivoire’de siyasi risk art arda yükseldi. 2020’de Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara’nın Güney Afrika’daki politik durumuna dikkat çekilecek. Yolsuzluk iddiaları nedeniyle şubat ayı ortasında Jacob Zuma’nın cumhurbaşkanlığından istifa etmesinin ardından Güney Afrika’daki siyasi durum daha dikkatle izlenmelidir.

Orta Doğu

İşid’in tehdidi son aylarda bölgede bir miktar geriledi, ancak çatışmalar Suriye’de devam etti. Bir başka çatışma ortamı da Yemen’de devam ediyor ve yayılma tehdidi Irak’ta ve Bahreyn’i tehdit ediyor.  Aynı zamanda Katar, diplomatik bir krizle karşı karşıya kalırken, Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerginlik arttı. Bölgedeki diğer riskler ise İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalardan kaynaklanmaktadır. Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, ülke ekonomisini ve kültürünü etkileyen çeşitli tedbirlerle dikkat çekiyor. ABD’nin Ortadoğu’da konumlanmaya çalışmasıyla birlikte Rusya da pozisyonunu korumaya devam etmek istiyor. Bu çekişme ortamında iki taraf da bölgedeki illegal yapıları bazen ayrı ayrı bazen de eş anlı olarak kullanabilmektedir.

Asya Pasifik

Kuzey Kore ile ilgili gerginlikler son birkaç aydır bölgenin risk haritasına egemen oldu. Güney Çin Denizi’nde, tartışmalı adalar üzerinde Çin, Güney Kore, Japonya ve Vietnam arasındaki gerginlik devam ediyor ancak 2017 yılının ikinci yarısından bu tarafa henüz bir gelişme göstermiyor. Çin ekonomisi son birkaç yıldır üst düzey bir büyüme yaşıyordu fakat bu durum 2017’de yavaşladı ve bunun bu yıl tekrar başlayıp iyileşmeyeceği belli değil.

Yatırımcı Özeti

Çok uluslu kuruluşlar için politik risk ortamı karmaşıklaştı ve sürekli değişiyor. İstikrarsızlık, olumsuz hükümet eylemleri ve terörist tehditler en yaygın olanlardan birisidir.

Uluslararası şirketlerin kendi anavatanları sınırlarının dışında ticaret veya yatırım yaparken 2018’de karşılaşacakları politik risklere başka riskler de eklenebilir. Bunlardan biri de Afrika ve Asya pazarının yeni firmalar tarafından baskın hale gelmesi riskleridir. 

Uluslararası şirketlerin faaliyet gösterdikleri ülke pazarlarını ellerinde tutmaları için o ülkedeki şirketlere yatırım yaparak sermayesini millileştirerek korumaya gitmesi önerilir.

Siyasi riskler genellikle doğrudan kontrol edilemez, ancak çoğu durumda risk, finansman araçları aracılığıyla yönetilebilir ve / veya aktarılabilir, bu da fırsatın yararlarına daha fazla güven duygusu sağlar.


Kaynak:

Kaynak: BMI Research’in bulgularına dayanan Marsh’ın  (Angela Duca) Politika Risk Haritası 2018 , son 12 ay içinde siyasal riskteki değişiklikleri vurgulamakta ve devam eden riskleri ile yeni endişeleri ön plana çıkarmaktadır.

Angela Duca Kimdir?
 Marsh’da Yapısal Kredi ve Siyasi Risk Sigortası Uygulama Lideridir. Angela Duca, Marsh’da Yapısal Kredi ve Siyasi Risk Sigortası için ABD’de danışmanlıkta lider konumundadır. Angela Duca, North Carolina’nın Charlotte kentinde ikamet etmek olup bankalar, emtia ticareti yapan şirketler ile ticari şirketler için siyasi risk ve yapılandırılmış kredi  risk analizleri yapmaktadır.